قومیت و گویش خراسانی ها ; چه کسانی و با چه زبانی در خراسان ساکن اند ! - گروه هتل های دایا
6654
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-6654,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,vss_responsive_adv,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

قومیت و گویش خراسانی ها ; چه کسانی و با چه زبانی در خراسان ساکن اند !

قومیت و گویش خراسانی ها

قومیت و گویش خراسانی ها ; چه کسانی و با چه زبانی در خراسان ساکن اند !

قومیت و گویش خراسانی ها ; چه کسانی و با چه زبانی در خراسان ساکن اند !Reviewed by Dayahotels on Oct 11Rating:

قومیت و گویش خراسانی ها ; خراسان از دیر باز چه از نظر جغرافیایی و جه از نظر آب و هوایی و چه از نظر استراتیزیکی اهمیت زیادی برای حکومت های زمان خود داشته است .

به طور کلی مشهد از اقوام و طوایف مختلفی تشکیل شده است که علت وقوع جنگ ها و تهاجمات دوران گذشته و نیز مهاجرت های مردم در طول ادوار مختلف از نقاط دیگر به این استان بوده است.

شهرهای بزرگ خراسان به واسطه ویژگی‌های مهاجر پذیر تقریبا از تمامی نقاط ایران و برخی کشورهای دیگر از جمله عراق و افغانستان مهاجر پذیرفته‌است.

طبق آمارها تمام گروه‌های قومی در خراسان پیروی دین اسلام اند .
یکی از بارزترین ویژگی‌های گروه‌های قومی غیر فارسی زبانان در خراسان تکلم به زبان مادری، علاقه به موسیقی بومی و پوشیدن پوشاک سنتی است.

قومیت و گویش

به دلیل وجود اقوام مختلف، تنوع زبان در این استان وجود دارد به طوری که در قسمت وسیعی از شمال این منطقه محل سکونت ترک ها، کردها و ترکمن ها به ترتیب با گویش ترکی، کردی و ترکمنی است.
در بخش شرق و جنوب خراسان نیز بلوچ ها ساکن هستند.
طوایف و گروه های دیگر در ترکیب جمعیتی استان خراسان وجود دارد که عبارتند از: عرب ها در جنوب خراسان، اسماعیلیان در حوالی بیرجند و نیشابور، بختیاری ها در نوخندان، درگز، هزاره ها در شمال و شرق خراسان، تاجیک ها در شرق خراسان و مشهد، حیدری ها در تربت حیدریه.

رقص محلی خراسان

رقص محلی خراسان

 

 

در ادامه میخوانید : آئیین مشعل گردانی ; نجفی های مقیم مشهد ; شب هشتم محرم

 

 

قومیت و گویش خراسانی ها

قومیت و گویش خراسانی ها

نظری داده نشده است

ارسال نظر