فردوسی ; 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی شاعر معاصر ایران زمین - گروه هتل های دایا
9224
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-9224,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,vss_responsive_adv,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

فردوسی ; ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی شاعر معاصر ایران زمین

فردوسی ; ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی شاعر معاصر ایران زمین

فردوسی ; 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی شاعر معاصر ایران زمینReviewed by گروه هتل های دایا on May 15Rating: 5.025 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی شاعر معاصر ایران زمین 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی شاعر معاصر ایران زمین و سراینده شاهنامه ! در این روز در دانشگاه ها و مراکز پروژهشی آیین های برای بزرگداشت این شاعر و شاهنامه برگذار میشود !

۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی شاعر معاصر ایران زمین

شاهنامهٔ فردوسی به بسیاری از زبان‌های زنده جهان برگردانده شده ‌است. در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نامروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است ; هر سال در این روز مراسم هایی در دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی تحت عنوان بزرگداشت شاهنامه و شاعر معاصر فردوسی برگزار می‌شود.

آرامگاه فردوسی مشهد (توس مشهد )

آرامگاه فردوسی مشهد (توس مشهد )

زندگینامه فردوسی

“حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی شاعر  و سراینده شاهنامه ; در سال ۳۲۹ هجری در “طبران” طوس به دنیا آمد ; از کودکی به کسب علم و دانش می پرداخت ; تا اینکه به خواندن داستان هم علاقه مند شد ; علاقه ابوالقاسم به داستان ها باعث شد تا او به فکر نوشتن شاهنامه بیفتد ; بر اساس گفته خود این شاعر ; مدتها به دنبال کتاب هایی برای نوشتن شاهنامه بود تا اینکه بعد از سی سال توانست نسخه اصلی شاهنامه را تمام کند ; در اوایل این کار ; هم خود او ثروت و دارایی قابل توجهی داشت و هم برخی از بزرگان خراسان که به تاریخ باستان ایران علاقه داشتند، ;  او را یاری می کردند. ولی به مرور زمان و پس از گذشت سالها ; در حالی که فردوسی بیشتر شاهنامه را سروده بود ; دچار فقر و تنگدستی شد ;

 

راجب مشاهیر مشهد بیشتر بدانید …

 

درگذشت شاعر و آرامگاه وی در طوس مشهد

وی در شهر “طوس” از دنیا رفت و همان جا در باغی که متعلق به خودش بود، به خاک سپردند. شاهنامه نه تنها بزرگترین و پرمایه ترین مجموعه شعر به جا مانده از عهد سامانی و غزنوی است، بلکه مهمترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و رونق فرهنگ و تمدن ایران باستان و خزانه لغت و گنجینه ادبـیات فارسی به شمار می رود. وی طبع لطیفی داشت، سخنش از طعنه، هجو، دروغ و چاپلوسی به دور بود و تا جایی که می توانست از به کار بردن کلمه های غیر اخلاقی خودداری می کرد.

آرامگاه واقع در استان خراسان رضوی، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان

ساعت بازدید : ۸ صبح تا ۷ شب 

هزینه ورودی اخذ می شود 

(در تاریخ ۲۵ اردیبهشت به مناسبت بزرگداشت فردوسی ورود به آرامگاه فردوسی رایگان است )

فردوسی

فردوسی

نظری داده نشده است

ارسال نظر