عید نوروز در اقوام ایرانی چگونه بوده است؟ - گروه هتل های دایا
8742
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-8742,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,vss_responsive_adv,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

عید نوروز در اقوام ایرانی چگونه بوده است؟

عید نوروز در اقوام ایرانی چگونه بوده است؟

عید نوروز در اقوام ایرانی چگونه بوده است؟Reviewed by گروه هتل های دایا on Mar 11Rating: 4.5عید نوروز در اقوام ایرانیعید نوروز در اقوام ایرانی ; همه ما ایرانیان با عید نوروز آشنا هستیم . ایران دارای اقوام مختلفی هست که هر قوم در عید نوروز برای خودش یکسری آداب و رسوم خاصی برای عید نوروز دارند . عید نوروز در اقوام ایرانی مختلف میباشد . در ادامه راحب اقوام مختلف ایرانی و آداب و رسوم ه آنها در عید نوروز میگوییم.

عید نوروز در اقوام ایرانی ; همه ما ایرانیان با عید نوروز آشنا هستیم . ایران دارای اقوام مختلفی هست که هر قوم در عید نوروز برای خودش یکسری آداب و رسوم خاصی برای عید نوروز دارند . عید نوروز در اقوام ایرانی مختلف میباشد . در ادامه راحب اقوام مختلف ایرانی و آداب و رسوم ه آنها در عید نوروز میگوییم.

دستان پرنوازش بهار ، طبیعت خفته را از خواب بیدار می سازد
و زمین و درخت رازهای رنگارنگ و عطرآگین خویش را نثار نگاه ما می کنند .

در سال جدید خورشیدی
سبزی ، شادی ، کامیابی ، بهره وری ، اثربخشی فعالیتها و بهروزیتان را از درگاه ایزد منان آرزومندم . . .

ضمن تبریک عید نوروز مختصر تاریخچه و رسوم اقوام مختلف بازگو میکنم جشن همتای واژه عیدبه معنای ستایش ک نیایش و پرستش می باشد. واژه ای ایرانی و مذهبی و بسیار کهن می باشد در اصل عید به معنای برپایی مراسم سپاس بوده است که باگرد هم جمع شدن مردم و برپایی اتش و پخت غذا با
گاو و گوسفند جشن گرفته میشده است در این جشن سروده و رقص نیز بوده است

در گذشته عید نوروز به ۲ روز خطم میشد
یکی روزی که. خورشید به برج حمل می رسد و دیگری روز خرداد
روزی که جمشید بر تخت نشست و رسم های نیکو گذاشت و بخاطر افرینش خداوند از مردم خواست خود را بشویند و سجده شکر به عمل اورند
عید نوروز همچنین نمادی است پیروزی نیکی بر بدی . به همین دلیل گفته میشود نوروزتان پیروز

آداب و رسوم عید نوروز از اسفند شروع و تا ۱۳فروردین ادامه می یابد همچون خانه تکانی ، خرید سال نو، سفره هفت سین و…

عید نوروز در اقوام ایرانی به صورت های مختلفی است که در این ادامه به بیان چندی از اداب و رسوم عید نوروز در اقوام ایرانی صحبت میکنیم

عید نوروز در اقوام ایرانی ; ترکمن صحرا

در ترکمن صحرا، پس از انجام مناسک خانه تکانی، رسم است که نخ سفید و سیاه را با هم می بافند و در میانه ی آن اسپند، نظر چشم، منجوق، نمک و داغدان (که نوعی چوب است) قرار می دهند و آن را، به نشانه ی برکت، بالای در خانه ها می آویزند.

از دیگر سنتهای این قوم، تراشیدن موی سر پسرها در چهارشنبه ی آخر سال بوده است، به طوری که مقداری مو را در دو طرف سر، روی گوش یا پشت سرها باقی می گذاشتند و به آن “قولپاق” می گفتند. از دیگر رسومی که امروزه کمرنگ تر شده، رفتن به صحرا ها در چهارشنبه سوری است. آنها نگریستن به چشمه های آب را به فال نیک می گرفتند و در راه بازگشت، تعدادی سنگریزه بر می داشتند و هفت بار به طرفی غیر از قبله پرتاب می کردند تا بدی ها دفع شود

 

عید نوروز در اقوام ایرانی ; ورامین

در ورامین از حدود بیست روز مانده به عید نوروز ، مراسم سمنو پزان با همیاری اقوام و همسایه ها برگذار می شود. در این مراسم، زنان حین پخت سمنو، از حضرت زهرا طلب حاجت می کنند. همچنین رسم است که در روز پخت سمنو، که ۱۵ ساعت به طول می انجامد، آشی هم بار می گذارند و از آن خیرات می دهند.
از دیگر رسوم زیبای ورامینی ها، شال اندازی است در شب چهارشنبه سوری است. بدین صورت که در بعضی خانه ها، سوراخ هایی وسط سقف داشته است. رهگذری، شالی را به داخل خانه می انداخته و صاحبخانه هم چیزی را، به اندازه ی وسعش، در شال میپیچیده است. سپس رهگذر شال را به بالا می کشیده و عموما هم این تحفه را برای شفای مریض مفید می دانسته اند.

عید نوروز در اقوام مختلف

عید نوروز در اقوام مختلف

عید نوروز در اقوام ایرانی ; کوسه گردی

کوسه گردی،که در روستاهای کردستان رواج دارد، در واقع گشتن فردی است در آخرین روزهای پیش از عید نوروز با لباسی مانند کوسه که باعث سرگرمی و تفریح و خنده ی مردم می شود. کوسه با سخنانی جالب حضار را متوجه حضور خود می کند.

 

عید نوروز در اقوام ایرانی ; همدان

در همدان سبزه انداختن یا به گویش محلی “سبزه رِختن” با وسواس بسیاری انجام می شود. به طوری که گفته می شود در قدیم آنها معتقد بودند که دانه سبزه هفت سین، حتما باید از فرد مومنی خریداری شود. که این موضوع باعث رشد بهتر سبزه و نماد محصول بیشتر در سال آینده است. پس اگر فروشنده ای مغازه ای رو به قبله داشت، شانس با او بیشتر یار بود و مردم بیشتر به سراغ او می رفتند.

از دیگر رسوم جالب همدانی ها در لحظه ی تحویل سال این است که دست خود را در تنگ ماهی می برند، آن را می گیرند، آرزویی کرده و سپس او را آزاد می کنند.

 

عید نوروز در اقوام ایرانی ; قوچان

در قوچان رسم است که هفده روز پیش از آمدن بهار، برای گردش به دشت و صحرا می روند و سنگی را در محلی قرار می دهند. یک یا دو هفته پس از عید نوروز دوباره به سراغ همان سنگ می روند؛ اگر در زیر آن گیاهی سر از خاک درآورده باشد و یا حشره ای در آنجا باشد، آن را به فال نیک می پندارند و بر این باورند که سال پر خیر و برکتی در پیش رو خواهند داشت.

اگر قصد رزرو هتل در مشهد را دارید میتوانید از سامانه درخواست رزرو هتل های دایا استفاده کنید تا بصورت مستقیم و با هزینه کمتر هتل خود را رزرو کن  

 

عید نوروز در اقوام ایرانی ; بوشهر

سفره ی هفت سین بوشهری ها یکی از جالب ترین سفره ها در میان اقوام مختلف است. آنها علاوه بر سفره ی هفت سین، یک سفره ی هفت میم نیز، متشکل از ماهی، میگو، میوه، مرغ، مربا، ماست و مسقطی بر خوان نوروزی برپا می کنند.

 

جشن سیزده بدر در عید نوروز

یکی از مراسمات پایانی عید نوروز سیزده بدر میباشد که فلسفه جشن سیزده بدر ، جشن پایان عید و… میباشد . دلایل زیادی برای این جشن وجود دارد که در یک مطلب دیگر مفصل درباره سیزده بدر مینویسیم .

 

پیام تبریک عید نوروز

گشت گرداگرد مهر تابناک ، ایران زمین / روز نو آمد و شد شادی برون زندر کمین
ای تو یزدان ، ای تو گرداننده ی مهر و سپر / برترینش کن برایم این زمان و این زمین . . .
عید نوروز بر شما مبارک

 

رزرو هتل در مشهد برای عید نوروز

رزرو هتل در مشهد برای عید نوروز

بوی جان می آید اینک از نفس های بهار
دستهای پر گل اند این شاخه ها ، بهر نثار
با پیام دلکش ” نوروزتان پیروز باد ”
با سرود تازه ” هر روزتان نوروز باد ”
شهر سرشار است از لبخند ، از گل ، از امید
تا جهان باقی است این آئین جهان افروز باد .

اگر چه یادمان می رود که عشق تنها دلیل زندگی است
اما خدا را شکر که نوروز هر سال این فکر را به یادمان می آورد
پس نوروزتان مبارک که سالتان را سرشار از عشق کند . . .

خداوندا ، در این آخرین روزهای سال
دل مردمان این سرزمین را چنان در جویبار زلال رحمتت شستشو ده
که هر کجا تردیدی هست ایمان
هر کجا زخمی هست مرهم
هر کجا نومیدی هست امید
و هر کجا نفرتی هست عشق جای آنرا فرا گیرد ، آمین . . .
نوروز بر شما مبارک

 

 

 

منبع : گروه هتل های دایا : عید نوروز در اقوام ایرانی

نظری داده نشده است

ارسال نظر