روستای کنگ طرقبه ; ماسوله ی هزارساله خراسان - گروه هتل های دایا
9060
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-9060,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,vss_responsive_adv,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

روستای کنگ طرقبه ; ماسوله ی هزارساله خراسان

روستای کنگ طرقبه

روستای کنگ طرقبه ; ماسوله ی هزارساله خراسان

روستای کنگ طرقبه ; ماسوله ی هزارساله خراسانReviewed by گروه هتل های دایا on Apr 12Rating: 5.0روستای کنگ طرقبه ; ماسوله ی هزارساله خراسانروستای کنگ طرقبه یکی از قدیمی ترین و زیباترین روستا های اطراف مشهد هست که شما مسافران مشهد می توانید برای ساعت ها در آن جا به گشت و گذار بپردازید بدون اینکه لحظه ای از طبیعت بکر و مناظر تاریخی این روستا خسته شوید

روستای کنگ طرقبه ; طبیعی است تمامی کسانی که مشهد را برای سفر انتخاب می کنند ; اولویت اول آنها زیارت از حرم امام رضا علیه السلام است ; اما مشهد جاهای دیدنی بسیار زیادی در اطراف و داخل خود دارد که می تواند هر بازدید کننده ای را متحیر سازد ; در این مطلب قصد داریم که شما را با روستای کنگ مشهد آشنا کنیم ; روستایی معروف به ماسوله ی هزار ساله ی خراسان ; با ما همراه باشید.

روستای کنگ طرقبه

روستای کنگ طرقبه

روستای کنگ با قدمت تاریخی

قدمت تاریخی روستای کنگ طرقبه به پیش از اسلام برمیگردد و یکی از قدیمی ترین روستاهای خراسان است  که برای لمس تاریخ بسیار مناسب است ; این روستا که در بیست و هشت کیلومتری شهر مشهد و در دامنه های کوه بینالود قرار گرفته است ; یکی از زیباترین روستاهایی است که می توان برای ساعت ها در آنجا بود و از طبیعت و معماری بکر آن استفاده کرد .

معماری روستای کنگ طرقبه

آنچه که بیش از همه این روستا را بر سر زبان ها انداخته است معماری پلکانی این روستاست ; روستای کنگ یکی از نمونه های پر ارزش معماری پلکانی در ایران به شمار می رود. به گونه ای که تمام بافت های قدیمی این روستا در روی یک تپه ی وسیع قرار گرفته است ; به نحوه ی می توان گفت حیاط خانه ی بالایی ; سقف خانه ی پایینی است ; در میان خانه ها که با فاصله ی نزدیک به هم ساخته شده است که راهروهایی با عرض خیلی کم که فقط دو نفر در کنار هم می توانند راه بزنند قرار دارد که افراد برای رفتن به ارتفاعات روستا از آنها استفاده می کنند ; راهرو هایی با شیب متوسط که هم برای عبور و مرور از آن ها استفاده می شود هم نقش یک جوی آب را دارد که در زمستان آب را به پایین هدایت می کند .

روستای کنگ طرقبه

روستای کنگ طرقبه

 

بیشتر بخوانید : مکان های دیدنی مشهد

 

دیدنی ها و جاذبه های کنگ

 • رباط پای کوه کنگ ; رباط به محلی اطلاق می شود که در کنار جاده ها و دره ها به عنوان استراحتگاه برای رهگذران و مسافران احداث میشد ;  این رباط در انتهای دره کنگ قرار گرفته و بر روی دامنه ای مشرف به رودخانه کنگ واقع شده است.
 • قبرستان کنگ ; بر روی تپه مشرف به روستا، قبرستانی قرار دارد که دارای سنگ قبرهای ارزشمندی می باشد ; جنس اکثر سنگ قبرها از شیست است. شیست یک سنگ دگرگونی مسطح است که لایه لایه و ورق مانند و تقریبا موازی می باشد.
 • رودخانه های کنگ ; رودخانه همیشه پرآب کنگ و رودخانه زشک حال و هوای دیگری به روستا بخشیده و بر طراوت آن افزوده اند ; این رودخانه ها با گذر از یان طبیعت کنگ باعث بقای آن می شوند و زمین ها را سیراب می کنند.

  آبشار کنگ ; آبشار کنگ یکی از جاذبه های طبیعی این روستاست که در مسیر رودخانه کنگ واقع شده است ; این آبشار در ۵ کیلومتری جنوب غربی روستای کنگ و در میان دره ای سرسبز قرار دارد و در مسیر رسیدن به آن آبشارهای کوچک دیگری نیز به چشم می خورند.

   

   

  روستای کنگ طرقبه

  روستای کنگ طرقبه

تفریح در روستای کنگ طرقبه 

شاید برای آن عده که می خواهند از این روستای زیبا و بکر دیدن کنند ; جالب باشد که چجوری میشه توی این طبیعت بکر به تفریح بپردازند .

کوچه پس کوچه های روستا ; هر یک با جاذبه ای تازه شما را غافلگیر می کنند ; با قدم زدن در آنها از نزدیک زندگی و فرهنگ مردم را لمس کنید و غرق در تماشای معماری خانه ها و سادگی با شکوه آنها شوید ; اگر دنبال کوهنوردی هم هستید این روستا چون در ارتفاعات بینالود قرار گرفته است می تواند یکی از مکان های خوبی برای کوهنوردی باشد ; این مکان برای عکاسی به شدت مناسبه ; چون ساختار ساده ای داره

روستای کنگ طرقبه

روستای کنگ طرقبه

 

بیشتر بخوانید : شهر رویایی پدیده شاندیز 

 

سخن آخر ; 

در سفر به روستای کنگ به عقاید مردم محلی احترام بگذارید تا موجب رنجش آنها نشوید ; طبیعت هدیه ی ارزشمند خداوند به ما است پس مراقب آن باشید تا نسل های آینده نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

 

 

نظری داده نشده است

ارسال نظر