حرم امام رضا علیه السلام ; معرفی صحن های حرم مطهر - گروه هتل های دایا
7947
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-7947,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,vss_responsive_adv,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

حرم امام رضا علیه السلام ; معرفی صحن های حرم مطهر

حرم رضوی

حرم امام رضا علیه السلام ; معرفی صحن های حرم مطهر

حرم امام رضا علیه السلام ; معرفی صحن های حرم مطهرReviewed by گروه هتل های دایا on Jan 22Rating: 4.5حرم امام رضا ; معرفی صحن های حرم مطهر حرم امام رضا ; معرفی صحن های حرم مطهر (صحن انقلاب ، صحن رضوی ، صحن آزادی ، صحن کوثر ، صحن هدایت و ... )اسامی صحن های حرم آقا علی بن موسسیی الرضا از کجا امده است ؟جهت آشنایی با صحن های حرم

حرم امام رضا علیه السلام هر ساله میزبان عاشقان این امام مهربانی هاست . فضای این مکان مقدس که همواره سر شار از شور و شوق الهی ست باعث آرامش دل های حاجت مندانی می شود که از سراسر جای جای این کره خاکی مشرف به مشهد می آیند .

شاید برای خیلی از زائران مشهدالرضا جای سوال شده باشد که نام های صحن های حرم امام رضا متناسب با چه چیزی است؟

در این مطلب قصد داریم به معرفی صحن های حرم مطهر امام رضا علیه السلام بپردازیم :

 

صحن انقلاب :

صحن انقلاب یا صحن عتیق که به صحن کهن نیز معروف است واقع در ضلع شمالی حرم مطهر است . اگر به این صحن مشرف شدید با نگاهی به ایوان غربی این صحن ساعت بزرگی را بر فراز آن خواهید دید ، گویا در گذشته فرذی مریضی نا علاجی داشته که با توصل به امام رضا بیماری اش شفا یافته و آن فرد ، ساعت بزرگی را به عنوان هدیه به آستان قدس رضوی داده است .

از همه چیز که بگذریم میرسیم به سقاخانه اسماعیل طلا یا بهتر بگوییم اسمال طلا! این سقاخانه زیبا به امر نادرشاه به وسیله شخصی به نام اسماعیل طلایی ساخته شد و نام خود را نه از دستور دهنده که از سازنده گرفت.

حرم امام رضا (صحن انقلاب)

حرم امام رضا (صحن انقلاب)

 

صحن جمهوری اسلامی

صحنی که در ضلع غربی حرم مطهر قرار گرفته ، شبیه ترین صحن به صحن انقلاب است که دو مناره در دو طرف آن برافراشته شده اند و در وسط آن هم یک سقاخانه قرار دارد . همینطور یک پنجره برنزی در این صحن واقع شده است که می توان از آنجا ضریح مطهر را دید .

صحن جمهوری اسلامی

صحن جمهوری اسلامی

 

مطالب پیشنهادی ما : قبور داخل حرم امام رضا ; آرامگاه چه کسانی در حرم امام رضاست؟

 

صحن قدس

صحن قدس ; کوچیک ترین صحن حرم مطهر که در پشت مسجد گوهرشاد قرار دارد و از شرق به صحن موزه، از غرب به بست شیخ بهایی و از جنوب به صحن جامع رضوی محدود می‌شود. اما چیزی که باعث معروفیت این صحن شده است ، وجود سقاخانه ای زیبا در این صحن است . این سقاخانه درست مانند «قبه‌الصخره» در شهر بیت‌القدس طراحی شده و ابعادش به مناسبت قرار گرفتن در آستان امام هشتم، یک هشتم اندازه واقعی است.

حرم امام رضا ( صحن قدس )

حرم امام رضا ( صحن قدس )

 

صحن نو (صحن آزادی)

واقع در ضلع شرقی حرم مطهر ، که از آثار دوران قاجاریه می باشد . آنچه که بیش از همه باعث زیبایی این صحن می شود  ایوان طلایی واقع در این صحن است که در جانب غربی صحن و متصل به رواق دارالسعاده ساخته شده است . بعد از عبور از این ایوان زائران می توانند ساعت بزرگی را بر فراز این صحن مشاهده کنند که هدیه مظفرالدین شاه به آستان قدس است .

صحن آزادی

صحن آزادی

 

صحن جامع رضوی

بزرگترین صحن حرم امام رضا که هر ساله  مراسمات و سخنرانی ها در این صحن صورت می گیرد .  همچنین این صحن هر ساله افتخار میزبانی بزرگترین اجتماع عزاداران حسینی در ماه محرم، مراسم ادعیه و… را نیز دارد.

و ورودی‌های فرعی نیز صحن جامع را به رواق امام خمینی(ره)، صحن قدس و بست شیخ بهایی مرتبط می‌کند . این صحن در مجموع ۶ مناره و ۳ ایوان دارد.
وسیع بودن این صحن باعث شده است که در فصل تابستان و نوروز و روزهایی که حجم زائران بیشتر از زمان های عادی است، برنامه‌های اصلی آستان قدس  از جمله سخنرانی سالانه‌ نوروزی مقام معظم رهبری یا ریاست جمهوری و نمازهای جمعه در این صحن برگزار می‌شود.

صحن جامع رضوی

صحن جامع رضوی

 

مطالب پیشنهادی ما : هتل نزدیک به حرم مطهر امام رضا (ع)

 

دیگر صحن های حرم مطهر امام رضا عبارت اند از :

صحن هدایت

صحن هدایت (خبرگذاری فارس)

صحن هدایت (خبرگذاری فارس)

صحن کوثر

صحن کوثر

صحن کوثر

صحن غدیر

صحن غدیر

صحن غدیر

 گروه هتل های دایا مجموعه ای با شش هتل نزدیک به حرم :

 

  1. هتل ابشار

  2. هتل ماه عسل

  3. هتل حسام 

  4. هتل داوود 

  5. هتل شکرانه

 

منتظر نظرات شما هستیم ?

ارسال نظر