آبشار اخلمد کلات ; کلات سرزمین آبشارها - گروه هتل های دایا
9209
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-9209,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,vss_responsive_adv,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

آبشار اخلمد کلات ; کلات سرزمین آبشارها

آبشار اخلمد کلات ; کلات سرزمین آبشارها

آبشار اخلمد کلات ; کلات سرزمین آبشارهاReviewed by گروه هتل های دایا on May 12Rating: 5.0آبشار اخلمد کلات ; کلات سرزمین آبشارهاآبشار اخلمد شهرستان کلات یکی از زیباترین آبشار های منطقه خراسان رضوی می باشد ; اگر در فصل بهار به مشهد سفر کردید و قصد داشتید که به طبیعت اطراف مشهد سر بزنید ما این منطقه زیبا و سرسبز را به شما معرفی میکنیم .

آبشار اخلمد کلات ; کلات سرزمین آبشارها

اخلم (یا اخلومد) از ییلاق‌های استان خراسان رضوی است که در شمال شرقی ایران در شهرستان چناران در ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد و ۲۴ کیلومتری چناران، در میان سلسله کوه‌های بینالود است. با کلیک روی نام این روستا می‌توانید موقعیت آن را روی نقشه مشاهده کنید.

روستای اخلمد مشهد

روستای اخلمد مشهد

اخلمد که از گردشگاه‌های طبیعی اطراف مشهد است ; قدمتی چند هزار ساله دارد ; در دره‌ای در میان کوه بینالود واقع شده است که در ابتدای دره ; انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغات فراوان میوه به چشم می‌خورد ;

موقعیت جغرافیایی اخلمد

«اخلمد در دل کوه‌های بینالود واقع شده است. کوه بینالود از کوه‌های نامی دنیا و از کوه‌های پربرکت و با اسم‌ورسم خراسان است. این کوه دنباله سلسله جبال البرز است که بین دو جلگه نیشابور و مشهد واقع و ۳۲۱۱ متر ارتفاع دارد ; به علت ارتفاع زیاد و قلل پربرف این کوه چشمه‌سارها و رودخانه‌های بسیاری در میان دره‌های آن پیوسته می‌جوشد و آبادی‌های داخل این کوه در تمام فصول مملو از آب‌های شیرین و گوارا است ; لذا زیباترین و دیدنی‌ترین مناظر طبیعی و ییلاقات کم‌نظیر در میان این رشته‌کوه‌ها وجود یافته است. یکی از زیباترین پدیده‌های آفرینش و دلگشاترین دره‌ها و ییلاقات پرآب و مشهور خراسان که در دل این رشته‌کوه قرارگرفته ; دره زیبای اخلومد است.»

 

برای اطلاعات بیشتر از آبشار های اطراف مشهد اینجا کلیک کنید  … 

پیشینه تاریخی

اخلمد از روستاهای بسیار قدیمی بوده و از هزارها سال پیش آثاری مشاهده می‌شود که هر بیننده اندیشمندی یقین به قدمت آن می‌کند. از جمله اینکه در اطراف این آبادی بر سینه کوه باروهایی قطور و برج‌هایی عظیم است که بی‌شک هزارها سال قبل ساخته شده است ; این باروها و حصارها که در جهت شرقی و جنوبی آبادی باقی مانده در حدود (۲ کیلومتر) اکنون تا کف رودخانه و منازل مسکونی فاصله و ارتفاع دارد و چنان می‌نماید در آن وقت که این‌ها ساخته شده کف رودخانه بالا بوده است و الا نمی‌شود تصور کرد که چنین قلعه‌های عظیمی در دامن کوه با آب رودخانه با وضع فعلی ساخته شده باشند.

روستای اخلمد مشهد

روستای اخلمد مشهد

روستای اخلمد مشهد

روستای اخلمد مشهد

 

آبشار و منظره‌های طبیعی و زیبای اخلمد

بهشت خراسان یا اخلمد را از نظر زیبایی نمی‌توان توصیف نمود ; دورتادور این محل با سنگ‌های سفید آهکی (به‌صورت کوه و کمر) دیوارکشی شده که غریب ۱۰۰ متر و بلکه بیشتر این کوه و کمرها ارتفاع دارند ; این دیوارهای کوهی در فصل بهار با گیاه‌های سبز مخمل‌گونه زینت یافته و در موقع بارش باران از سینه آن‌ها آبشارهای متعددی به ارتفاع ۱۰۰ متر و بیشتر و کمتر شروع به ریزش نموده ; منظره‌ای بس جالب توجه تشکیل می‌دهند ; (آبشار اخلمد)

آبشار روستای اخلمد

آبشار روستای اخلمد

آبشار روستای اخلمد

آبشار روستای اخلمد

باغات اخلمد که در دو طرف رودخانه و بر سینه‌های کوه قرار دارد، جلوه دیگری به این محل داده است. مردم از دامن گسترده جبال و تلال و کنار رودخانه تا فرق کوه‌ها بر روی تپه‌ها و سینه‌هایش خانه بنا کرده‌اند ; این خانه‌ها در لابلای درختان و باغات و شکم کوه و کمرها واقع شده که بسیاری از خانه‌ها در بین درختان پنهان است ;

اگر در فصل بهار به مشهد سفر می کنید ، حتما یک روز را برای بازدید و تفریح از این منطقه کنار بگذارید ! 

مکان های دیدنی مشهد در اینجا … 

 

نظری داده نشده است

ارسال نظر